Рубрики: |
Народження
Пострижини (Стрижини) |
---|---|
Населений пункт: | с. Березівка, Красноградський район, Харківська область |
Респонденти: | Уразова Поліна Григорівна (1910) |
Збирачі: | Линник Г.І., Ломака Л.П., Ярмола В.В. |
Дата запису: | 28.06.1964 |
Транскриптори: | Віра Осадча |
Текст збирача:
Коли дитина народилася, то її зразу ж і несуть хрестити. У куми беруть родичів. Коли діти мруть, беруть стрічених кумів, тобто, кого зустрінуть, того і беруть собі в куми. Якщо дитину не понести хрестити, тоді цілу ніч горить лампадка. Хід хрестин. Куми приходять за дитиною. Дитину дає кумі баба, при цьому каже: «Нате вам рождене ні хрещене ні молитвене принесіть нам і хрещене, і молитвене і як його звати». Тоді піп сам давав ім’я. Хрестити носили до попа додому. Батюшка ставляє кумів, похрестить дитину, дасть дитину кумові. У куми повинна бути крижма (матерія) на якій держать дитину. Кум подерже дитину на крижмі і віддає кумі. Після цього приходять додому. Кума віддає дитину бабі і говорить: «Принесли вам і христене, і молитвене» і як його звуть. Гукнули близьких, родичів. Сідають і обідають. Коли дитині один рік, справляють пострижчини. Печуть пиріг. Кличуть кумів, родичів. Сідають за стіл, обідають.