Цифровий Архів Етнографічних Матеріалів Слобожанщини та Полтавщини

Цей проєкт відкриває глибини українських традицій та українських звичаїв через етнографічні джерела, зібрані від селян, що ділилися своїми історіями про місцевий побут та культурні особливості. Фольклористи детально зафіксували ці розповіді, створюючи місткий зв'язок між минулим та сучасністю, що поглиблює наше розуміння важливості збереження цінних традицій для майбутніх поколінь.

Шукати розповіді

Випадкова Розповідь

​Хлопець гуляв з дівчиною

с. Шийківка, Борівський район, Харківська область
Розповіла Василевська Мотря Павлівна (1918) у 2001 році

Хлопець гуляв з дівчиною, а брати не схотів, бросив. А мати тієї дівчини була відьма і зробила так, що поїзд (весільний – Н.О.) розбігся собаками (коли парубок одружувався з іншою – Н.О.). А люди, хто..

читати далі

Місця запису

Зосереджуючись на Полтавщині та Слобожанщині, ми відкрили регіон, де, незважаючи на історичні випробування, збереглася унікальна культурна спадщина. Наші фольклористи, корінні мешканці цих місць, з повагою записували місцеві оповіді та традиції, які відображають неповторний дух цих територій. Ця робота не тільки збагатила нашу колекцію етнографічних джерел, але й допомогла глибше зрозуміти, як історичні обставини впливають на формування та збереження фольклору в особливих регіонах України.

Пошук та рубрикатор
Рубрикатор

 • Прийдуть свати, а дівчина заховалася

  с. Полтавське, Лозівський район

  Прийдуть свати, а дівчина заховалася. Отак свати казали, як приходили свататься: «Їхали ми селом, та напала на нас пороша. І десь ми подумали: де ж та дівчина хороша? І зайшли до вас! А її нема, захов..

 • Село Новоолександрівка колись називалося Балаклейка

  с. Новоолександрівка, Вовчанський район

  Село Новоолександрівка колись називалося Балаклейка. До якого року? До радянської влади. Вулиця Миру, за народною назвою – “Кочерга”. А чому? Вулиця трошки з поворотом. “Хитрий хутір”, з 50-х годі..

 • Ладушки, ладушки

  с. Новоолександрівка, Вовчанський район

  Ладушки, ладушки,– А де були?– В бабушки.– А що їли?– Кашку.– А шо пили?– Бражку.Люлі, люлі, полетіли,На головку Насті сіли...

 • Коли дарють, шишку дають і рюмку наливають

  с. Новоолександрівка, Вовчанський район

  Які обрядові хліби були? Калач, розочки там понаробляли, а тоді квічали калиною.Що молоді підносили гостям, коли їх дарували? Коли дарють, шишку дають і рюмку наливають. Раніше було казали: «Дарю ..

 • На другий день варять вареники, уху, пільмєні, обізатєльно нада гаряче

  с. Новоолександрівка, Вовчанський район

  Що готували на другий день? На другий день варять вареники, уху, пільмєні, обізатєльно нада гаряче. Наряжають молоду і молодого. Молодий і молода вже підробні. Понаряжали, танцюють, а батька й матір..