Рубрики: |
Пилипівка (Пилипівський піст)
Виготовлення полотна Варвари (Варьки) Сави (Савки) |
---|---|
Населений пункт: | с. Білка, Охтирський район, Сумська область |
Респонденти: | Ільченко Галина Олексіївна (1944) |
Збирачі: | Вікторія Гавриленко |
Дата запису: | 10.08.2021 |
Транскриптори: | Вікторія Гавриленко |
Так на свята Савки й Варки вважалося, що можна прясти?
Ну да. Їх не дуже празнували, оці Савки́, Варки́. І старалися, шоб усе було попряте. А тоді ж уже на святки викидали там верстат. У хату ж уносили верстат і ото ж пряли полотно. А із валу, був вал такий товстенький, так із того дорожечки́ такі пряли. А стірали знаєш як? Не було ж ні мила, ні порошків. А були, такі як діжка, називалося «жлу́кто». Без дна, видовбане. З дерева видовбане, височеньке таке. На дно там клали шось таке погане, тоже ж матерча́не. А тоді накладали полотно то кусками там, чи сорочки, чи там шо. А тоді ж неповне трошки застілали з полотна як рушничком. І насипали попелу, золи, ну попілу. А тоді кип’ячем поливали. І воно ото там парилося, яке вже ж там лишнє було, там же із споду витікало. І вибілювало воно, зола вибілювала полотно. Тоді як повивіша́ють, посохне, таке біле й гарне, й м’яке після попелу. Ото так стірали, бо все ж було полотняне. Ну ми вже, як підросли, то вже калінкор був. А ото вже трошки раньше все було полотняне.