Рубрики: |
Народна магія
Громадські толоки Будівництво хати |
---|---|
Населений пункт: | с. Чепелі, Золочівський район, Харківська область |
Респонденти: | Зозуля Петро Маркович (1910) |
Збирачі: | Наталія Олійник |
Дата запису: | 22.07.2000 |
Транскриптори: | Наталія Олійник |
Це вона вже друга стоїть.
На тому самому місці?
На тому самому місті. Стара осталася у середині, а кругом зробили коробку, а потом на другий год викинули стару хату із коробки і зробили верх. У 1961 – 1962 году.
Хата на стоянах?
Да. Стояни дубові, на півтора метра закопували. Потом на стояни клали підвалину, дубові тоже. А потом уже велика хата, рублена була, під вікна дубові брусся клали. З’язували
Чим зв’язували?
Та вони сами себя з’язували, вирубували дерево на стиках, і на тиблях.
Тиблі, це що?
Такі дубові і в один задовбується і в цей, а тоді кладуть і з’язують. Вище дубового вербові чи соснові. А це під вінками воно всігда мокріє, там і гниє, значіть нужно шось таке дубове класти. А вже друга половина хати, там сторчова. Підвалини, на підвалині вирубуються пази і вверху кладуть окладина, тоже з пазами. На вікна лудки ставляють. Як закладаєм (хату – Н.О.) – це могорич. І сволоковщіна (стягають сволок – Н.О.), теж могорич. Ну й по окончанію. Сволок клався на окладину ілі на зруб. Тут клали мєлочь, допустім 50 копійок чи 40 копійок.
Для чого?
Шоб гроші водилися у домі. Ще клали об’язку. На сволок клали об’язку, а на об’язку вже крокви ставили, зверху ізязується. Поставили крокви, а потом кругом шальовка. А потом з росчету шифера тоже шальовка. Шифер попада на шальовку. Поставили крокви, потом лати. Лати допустім дубові, вербові, просто молодняк такий дубочки, вербичка ілі сосна. Оцими латами латали крокви. А тоді клали таке шось хворосту, шоб солома трошки проходила, шоб вона держалася лучче. Вєтки такі клали, шоб солома совсім не падала, а шоб задержувалася на цих вєтках і шоб вона трохи держалась на їх. А на землі харашо солому перетрусювали, потом граблями розправляли солому і у валки. Харашо збивали її, поливали, шоб вона мокра була, така аж тече. А потом спеціально журавель такий, крючок, подавали, а там крильщік уже бере і кладе рядом другій ряд, третій ряд, харашенько граблями прибива, розчісує. І так пішов і пішов наверх. Верх харашенько виложив, товсто. Ложиться перебраною соломою, шоб харашо перебрав солому. Потом самий верх, коли вже на верху, тоді розколочують глину білу, мєл, хоч глей з водою, а потом харашо проливають, шоб вітер не зніс. Ото як самий верх наложили, прилили глейом, ото й усе.
Цемент, хундамент залили в землю, а потом зверху землі сантіметров 20-30. А потом доски, опалубка клалася, а між досками глей і солома, топтали, шоб вона харашенько перемішалося. А потом мєжду досками харашо втоптували і пішли доски піднімати. І пока до верху, воно все засихало. А потом обстругали його трошки, а потом натерли глиною, а потом побілили стіни. Верх зробили.
Були ще й хворостяні хати?
Я не бачів. Це моєму дєдушки пан зробив хворостяну, а потом жерді такі прибиваються.