Рубрики: |
Весілля
Сватання |
---|---|
Населений пункт: | с. Нижня Сироватка, Сумський район, Сумська область |
Респонденти: | Кондратенко Марія Миколаївна (1937) |
Збирачі: | Вікторія Гавриленко, Анна Гавриленко |
Дата запису: | 08.08.2020 |
Транскриптори: | Вікторія Гавриленко |
По старинному звичаю йдуть свати. Із хлібом, із соллю йдеш же ж. Хліб на рушнику, а в хлібині робиш дірочку соляночку ставляєш і тоді оце ж приходиш свататься. Питаєш, шо «У вас є теличка продажня». «Є». «Ну ми хочем вашу тьолочку купить». Ото ж розказують, а тоді сватаєм ото ж.
А хто йде?
Я ходила з чоловіком, і з молодим ходили. Молодий жених іде з нами, ідемо ми ото сватать. Согласна, тоді приглашають нас у хату, сідаємо за стіл і то ж договоряємось, на коли свайба, на коли шо.
І як це називалося – заручини?
Заручини, да, заручини. Тоді вони ж перев’язують нас на сватанні.
Дівчина повинна перев’язать?
Да, невістка перев’язує.
А чим?
Рушниками або матерією. Можна рушником, і ото або на плаття, або на сорочку перев’язують.
Могорич пили?
Обов’язково, обов’язково могорич. Посадили ж нас за стіл. І ми там же ж запили. Ото я ще сказать, шо «У вас теличка, у нас – бичок, давайте соєдинимо» і отаке. А мати її каже: «Геть, Марусько, ти така чудна, заходьте в хату». І ото нас у хату завели, посадили за стіл і давай могорич же запивать. Тоді свайбу гуляли тоже ж.
А далі? Це задовго до весілля сватали чи близько?
Через два місяці свайба була. Хто як хоче, в кого які средства були.
Як називали у вас – весілля чи свайба?
Свайба, свайба була.