Рубрики: |
Весільні хліби
Весільні дари |
---|---|
Населений пункт: | с. Гнилиця, Охтирський район, Сумська область |
Респонденти: | Виходець Катерина Іванівна (1955), Овчаренко Катерина Костянтинівна (1946), Бондарчук Марія Іванівна (1962), Галушка Олександра Данилівна (1937), Оберемко Катерина Іванівна (1967), Харченко Антоніна Станіславівна (1975), Тіщенко Любов Іванівна (1966) |
Збирачі: | Вікторія Гавриленко, Анна Гавриленко, Н.Б. Барченко |
Дата запису: | 15.07.2021 |
Транскриптори: | Вікторія Гавриленко |
А коровай який в Гнилиці був? Як його прикрашали? В який день його перед весіллям пекли?
В п'ятницю. Шишки й коровай. Чотирикутний, три коси. Ну оце плетеш дві коси, кладеш, тоді третю наверх косу. Оце одну на жаровню поклали, другу, тоді зверху третю. А тоді ото ободочок робиш. Бочечки, птичечки сажали, квіточки отак вкрашають. І в піч сажаєш, воно підійде чотирикутної хворми таке, високе, красиве. А тоді наряжали. На спід – дві хлібини, і калина, жито обов'язково колоски, барвінок квітчали і оце ж рушниками. Тепер лєнти красні, а колись – два рушники отак.
А рушники які?
Ну королевські (кролевецькі – В.Г.). Колись королевські, а тепер хліб-сіль. І тепер уже які хочуть.
На хлібини паляниці круглі?
Як я вже ходила, то кирпичиком куповані. А тоді ж люди пекли. Ще пекли хлібини. Шишки великі, називались. На кувшин. І шишки маленькі, свашка ж тоді роздавала.
А шишка як виглядала?
А шишечка отак полосочку розтой, тоді отак до половини почікав і отак скрутив, скрутив і поставив.
Яке їхнє призначення?
Дружки дарять, свашка роздає, а тоді ж старі у неділю як дарять, як люди дарять і роздають шишки.