Рубрики: |
Краяння короваю
|
---|---|
Населений пункт: | с. Гнилиця, Охтирський район, Сумська область |
Респонденти: | Виходець Катерина Іванівна (1955), Овчаренко Катерина Костянтинівна (1946), Бондарчук Марія Іванівна (1962), Галушка Олександра Данилівна (1937), Оберемко Катерина Іванівна (1967), Харченко Антоніна Станіславівна (1975), Тіщенко Любов Іванівна (1966) |
Збирачі: | Вікторія Гавриленко, Анна Гавриленко, Н.Б. Барченко |
Дата запису: | 15.07.2021 |
Транскриптори: | Вікторія Гавриленко |
Й коровай ріжуть роздають. (Коровай різали – В.Г.) два дружки. Оце у неділю ввечері, то це дружки, ті, шо дружок і піддружий у молодого. А на другий день то уже ж призначали. З родичів же, на другий день.
Два короваї було?
Два.
Один на неділю, один на понеділок?
Ага. І співають «Дружко коровай крає». Дружки співають. «Тобі, дружко, не дружкувати».
Як різать коровай, як це відбувалось?
Вони зразу ж у людей питали. Вони зразу ж руки мили, помиють руки, горілкою побризкали. «Дозвольте цей святий хліб розділить на всих на вас». «Дозволяємо». Знімають рушники, один одного перев’язують. А тоді оце калину отак кидають дружкам, боярам, ті ж ловлять. Так вони знімають і кидають на дружок, на боярів. Дружки ж хватають, шоб скоріше заміж вийти.