Рубрики: |
Весна
Вербна неділя Великдень (Паска) |
---|---|
Населений пункт: | с. Хвощова, Охтирський район, Сумська область |
Респонденти: | А́ндрух Віра Федосіївна (1938), Кошель Олена Василівна (1962), Сосєдка Лариса Михайлівна (~1974) |
Збирачі: | Вікторія Гавриленко |
Дата запису: | 31.07.2021 |
Транскриптори: | Вікторія Гавриленко |
Ходили святили вербу. Приходив додому. Сразу бив скотину вербою, собаку, дітей. А тоді (це ж ікони) бере бабушка цю вербу – й за ікону (ставить – В.Г.). Єслі заболів – вона нею поб’є.
Шоб спи́на не боліла – по спині б'ють. І цілий рік (свячена верба – В.Г.) зберігається, а тоді в нас так робили: як пекли паски, оту вербу брали, ламали і кидали на огонь, шоб паски гнітились.
Торішню вербу брали?
Да-да, ламали, посипали огонь, і шоб погнітилися паски.
Чим були прикрашені паски?
Хрестик ліпили, а тоді купували таке пшонце, якась така присипка була розова. А взагалі – нічим. Яйцем мазали. Водичка з сахаром, або яйце. Ну це вже пізніше то присипку. Або якісь спекулянти носять та десь ото купиш. А більшість прикрашали, шоб хрестик якийсь був, щоб випічечка якась була.