Рубрики: |
Післявесільні викупи та розваги ("Житниця")
|
---|---|
Населений пункт: | с. Залізняк, Сумський район, Сумська область |
Респонденти: | Бойко Олена Павлівна (1953) |
Збирачі: | Вікторія Гавриленко, О.В. Шляжко |
Дата запису: | 15.09.2021 |
Транскриптори: | Вікторія Гавриленко |
Коли вважалось, що весілля вже закінчилось, на чому воно закінчувалось?
Ну оце третій день як закінчився, як ото вже побили горшок, кашу поїли, коровай поділили, ото тоді люди співають, танцюють. А тоді вже розходяться по домам, потому шо на слєдующій вівторок людям же на роботу. Так шо довго не… Ну сидять часов до двєнадцяти.
А жито товкли?
Ну ціпами можна ото, як виносили. Третій день оце все дєлається, це все в третій день. Виносять ото, кучу кидають, беруть же палки. Ну тоді раньше в кого може були такі: одна палка, а тоді ціпочок, а тоді друга, ціпом якби. А то палками. Ото приходять і товчуть.
Навіщо це робили?
Ну хтозна, такий обряд у їх чи обичай тут, отак. Тухлі в нівєсти крадуть же. Під столом оце стоїть же, ото крадуть, викуп дєлать із женіха первий день тоже ж ото. Або заствляють старшого випить. Прозівав – знач откупляй тухоль, купляй оце от. Отакі обичаї оце.
На третій день пироги пекли з чим?
З картошкою, з капустою оце отакі вот. Тоді ж в каждого корова була, сметани стакани наливали чи тарілки, раньше тарілки такі ж глибокі були. У тарілки на столах наставляли, ложки ложили оце вот. Просто принято було, вечорами оце наварювали на вечір. За день готовишся, навечір же, бо поприходять усі з роботи і їсти хочуть ото. І зразу ж тоді як приходять, наряжають батька й матір же, уже їх. А ми вже тут же бігаєм подаємо, ріжем, носимо. А батьки вже замість нас за столами там же сидять.