Рубрики: |
Андрія (Андросія)
Варвари (Варьки) Сави (Савки) Ворожіння на Андрія |
---|---|
Населений пункт: | с. Сакуниха, Роменський район, Сумська область |
Респонденти: | Бабак Євдокія Павлівна (1926) |
Збирачі: | Вікторія Гавриленко |
Дата запису: | 29.07.2020 |
Транскриптори: | Вікторія Гавриленко |
І Дмитра, і Андрія, і Катрі́. Нічого.
Собиралися на досвітки?
Ні, пряли, як прокляті. Каже, аби не варварила та не андросила, та сорочку кундосила. Оце Пилипівка од двадцять сьомого листопада і аж до Різдва – це Пилипівка. Так тут самі… І Митрохвана, і Микола, і Варки, і Савки. Ну вобщем самі празники.
А можна в празники прясти, чи не можна?
Так слухай же. Ну оце ж такі празники, а прясти то ж треба, бо сорочки ж не буде, як не напрядеш. У чому ж ти будеш ходить? Одна все празнувала всі празники, а тоді взяла та і вмерла. Кинулись її вбірать, а вона нема нічого в світі. Та моток пряжі висить. То шо пряли тоді, мотали на той, на мотовило. А прийшов батюшка, з батюшками ж ховали. А батюшка прийшов, а вона ото ж лежить і тією пряжею накрита і грішне тіло видно. Так він праве: «Було б не савить та не андросить, та собі сорочечку кундосить!» Шоб пряла. А вона не пряла і не було й сорочки. Так шо гріх людину наказать, убить, наклеветать. А робить не гріх ніколи. А бога держи в душі.