Цифровий Архів Етнографічних Матеріалів Слобожанщини та Полтавщини

Цей проєкт відкриває глибини українських традицій та українських звичаїв через етнографічні джерела, зібрані від селян, що ділилися своїми історіями про місцевий побут та культурні особливості. Фольклористи детально зафіксували ці розповіді, створюючи місткий зв'язок між минулим та сучасністю, що поглиблює наше розуміння важливості збереження цінних традицій для майбутніх поколінь.

Шукати розповіді

Випадкова Розповідь

Відьма та біжить за хлопцем, як він іде з вулиці

с. Оскіл, Ізюмський район, Харківська область
Розповіла Приходько Наталія Петрівна (1926) у 2002 році

Раньче, раньче ще казали – відьма могла в кішку превратиться, чи в порося превратиться. Відьма та біжить за хлопцем, як він іде з вулиці. За дівчиною котиться чи біжить кішка. А то клубки поперед дів..

читати далі

Місця запису

Зосереджуючись на Полтавщині та Слобожанщині, ми відкрили регіон, де, незважаючи на історичні випробування, збереглася унікальна культурна спадщина. Наші фольклористи, корінні мешканці цих місць, з повагою записували місцеві оповіді та традиції, які відображають неповторний дух цих територій. Ця робота не тільки збагатила нашу колекцію етнографічних джерел, але й допомогла глибше зрозуміти, як історичні обставини впливають на формування та збереження фольклору в особливих регіонах України.

Пошук та рубрикатор
Рубрикатор

  • На Різдвяні свята

    с. Полкова Микитівка

    На Різдвяні свята ми обов’язково приїздили гоститися до дідуся. Нас у батька було четверо дівчат і два хлопці. Наш батенько запрягав вороного свого, сажав у круглі санчата хороші з загнутими полозками..

  • ​На Водохреща на ставку

    с. Полкова Микитівка

    На Водохреща на ставку вирізали хрести, ставили біля колодязя, обливають буряковим квасом. Піп святив воду. Вечір напередодні (18 січня), називався Голодний Святвечір, а другий день – Крещення. В перш..

  • ​Масляну святкували

    с. Полкова Микитівка

    Масляну святкували цілий тиждень, ходили із хати в хату, каталися на санках. Зяті їздили до тещі в гості, везли з собою гостинці, як теща заслуже. На Масляну, в основному, святкували жінки, колодки в’..

  • Жайворонки – перші весняні птахи

    с. Полкова Микитівка

    Жайворонки – перші весняні птахи, що прилітають. Діти на вулиці випечені жайворонки до гори підкидали і ловили, рахували, хто більше вловить. Печиво також натикали на палку, і виносили на в город і ст..

  • ​Зелену неділю називали

    с. Полкова Микитівка

    Зелену неділю називали ще Клечальна неділя. В суботу ламали гілки, різали осоку. Змащували (мазали – Н.О.) долівку, заводили (підводили – Н.О.) жовтою глиною, вохрою називали. З осоки на долівці викла..