Рубрики: |
Дозвілля
Масляна (Масниця) Заговини на піст (Пущення) |
---|---|
Населений пункт: | с. Дунайка, Грайворонський район, Бєлгородська область |
Респонденти: | Близнюк Зінаїда Романівна (1940) |
Збирачі: | Галина Лук'янець |
Дата запису: | 29.07.2007 |
Транскриптори: | Вікторія Гавриленко |
А тоді іще на Масниці ходили. Це на Масниці, після цих же ж, мнясниць ходили вже ж на Масниці тоже. «Шума ганяли», як кажуть. Ото ж «шума ганяли». Проганяли. Тільки вечером, Як уже пізно, часів у дев’ять оце під піст уже, під піст, із суботи на неділю. У неділю ж за́говини. А то ж ходили ж «шума виганяли».
Дівчата збиралися?
Да, і дівчата, й хлопці, всі вкучі, усі в кучі. І ото хто ж не одкриває, в хвіртку ж стукають, через забор же лізуть у хату, і «шума ганяли» по всій вулиці. Наряжались в кожухи, вивертали, і намазувались сажею, шоб же ж полякать, видно хазяїна. Ну ми ж меньшенькі були. А хлопці, які то побільші вже. Ото гарбуза ще тоді на той. Прорізали дірки, свічку. Оце на Масницю «шума водили» в нас хлопці. У вікна це ж того гарбуза показували. Оце в Суботу на Масниці.
Що хазяїн повинен був зробити?
Гостинці давали і всьо. Хто зна є ж, а хто… Одну тьотку таки злякали хлопці.
Так вивертали кожуха й одягали на себе хлопці?
Хлопці. Дівчата ні.
А сажею що розмальовували?
Щоки намазували, шоб чорний же ж був. І ото хлопці видовбують же гарбуз і ото ж глаза продєлають і туди свічку.