Рубрики: |
Ігри рухливі
|
---|---|
Населений пункт: | с. Костянтинівка, Сахновщинський район, Харківська область |
Респонденти: | Кліменко Олег Павлович (1924) |
Збирачі: | Дмитро Лебединський |
Дата запису: | 07.11.1992 |
Транскриптори: | Вікторія Гавриленко |
Текст збирача.
«Цурки-палки» (найпопулярніша гра). Дві цеглини і дві палички приблизно тридцять сантиметрів, діаметр два сантиметри.
На дві команди діляться (за принципом «маток»). Перший етап. Один б’є палкою палку один раз. Польові намагаються її вловити хоч відбити поближче до цеглин. Як вловлять – отримують десять очок, а той, що бив, виходе з гри. Якщо не спіймали, хтось бере палку і кидає, щоб попасти у палку, що вдаривший поклав на цеглини. Той не захищає її. Якщо збив, той, що бив, виходить із гри: б’є інший, як спочатку. А як не збив, то знов б’є той самий. Як не збили, а хоч зачепили паличку – це п’ять очок. Другий етап. Той, що б’є, стає на цеглини, тримаючи в руках обидві палки, і б’є зверху (або по-іншому) одною по другій. Як польові вловили – це п’ятдесят очок, а як ні, то кидають, щоб попасти між цеглин, а той, стоячи на них, намагається її відбити. Як відіб’є, то рахують, скільки до тієї палички від ближнього до неї кирпича. Якщо вона впаде так близько, що не вміститься і одна паличка, значить той, що бив, виходить з гри (це ж: коли попадуть куди треба). Інколи стараються кинуть поближче, але так, щоб той не дістав. Як порахують очки, починається третій етап. «Пушечка». Б’ють двічі, а інші стають на відстані однієї палички, затуляючи простір, щоб вона знов впала поміж цеглинами (чи менше однієї палички). Як спіймають – це сто очок, а той, хто бив, виходить. Якщо не спіймали, знов рахують очки. І починається з першого етапу. Якщо вся команда з б’ючих вийде з гри, то польові починають бити, а ті ідуть в поле. Грають до певної кількості очок, наприклад, до п’ятисот.