Рубрики: |
Різдво
Страви Кутя Запрошення Мороза на вечерю |
---|---|
Населений пункт: | с. Залиман, Балаклійський район, Харківська область |
Респонденти: | Косенко Марія Андріївна (1927) |
Збирачі: | Наталія Олійник |
Дата запису: | 17.02.2022 |
Транскриптори: | Наталія Олійник |
Як святкували Різдво?
Я при совєтській власті родилася, все заборонялося. А дома, ждемо, поки перва зіронька встає. Моя сестричка мала була, каже: «Дєдушка, уже на небі зірка є, давайте вже вечеряти». Сідаєм вечеряти, перва ж кутя (першою кутю їли – Н.О.). Дід каже: «Прийдуть до нас у гості всі мої родичі». Ми думаєм, правда прийдуть, у вікно виглядаєм. А він перекине ложку куті (в порожню миску – Н.О.), заплаче гірко, мама крикне: «Тату, ви як мала дитина, вже й діти начінають плакати».
Що готували на стіл?
Оце на вечерю шо ж у нас було? Шоб дванадцять страв і всі, шоб пісні були. Пироги, пісні, з квасольою, з чечевицею, з капустою, з горохом. Яблука квашені у нас всігда були. Повитягають яблук, помідорів. Шоб 12 страв було на столі, усе виставляють. А тепер дивлюсь, на столі виставляють тільки м’ясне, а колись було тільки пісне. Кликали Мороза: «Морозе Морозенку, іди до нас вечеряти і не розгнівися. Шоб ти не поморозив наших ні ягнят, ні поросят, ні малесеньких курчат».