Рубрики: |
Весільні хліби
Викуп (продаж) місця молодої Весільне застілля |
---|---|
Населений пункт: | с. Чорноглазівка, Золочівський район, Харківська область |
Респонденти: | Токар Лідія Іванівна (1929), Вдовиченко Поліна Андріївна (1927) |
Збирачі: | Наталія Олійник |
Дата запису: | 21.07.2001 |
Транскриптори: | Наталія Олійник |
Коровай пекли здоровий прямокутної форми. Калач був круглий. Обрядові хліби украшали калиною.
Як прикрашали коровай?
Коровай прикрашали барвінком, калиною, колосочками жита кругом каравая, по вуглах і в центрі. З тіста на коровай по контуру сажали маленькі шишечки, а в центрі була велика шишка, в яку встромляли пучок жита. По діагоналі прикрашали калиною і барвінком. Калач був круглий. Посередині була велика шишка, в яку встромляли пучок жита і калина. Пекли два калача, один калач забирали до молодого, другий оставляли у батьків молодої. В шишку встромляли жито. Пекли лежень. Калач круглий, а лежень довгенький. На столі стояло дві пляшки зязані красною лєнтою, стояли коло калача і лежав лежень. Пекли шишки маленькі і дві здорові.
У кого пекли здорові шишки?
У молодої. Як молодий приїде, то хтось із рідних молодої, брат чи родня, нема таких, сусід бере одну шишку і тікає, а друга шишка остається дома. Молодий должен догнати його, як не дожене, то одкупається.
Хто біг за братом?
Боярин біг, не молодий. За це викуп брали.