Рубрики: |
Народна магія
Купальські розваги Купальські ляльки та "дерева" |
---|---|
Населений пункт: | с. Полкова Микитівка, Харківська область |
Респонденти: | Васеніна Галина Тихонівна (1915), Левченко Матвій Тихонович (1917) |
Збирачі: | Наталія Олійник |
Дата запису: | 10.08.1997 |
Транскриптори: | Наталія Олійник |
Деревце Маринку прикрашали віночками. А потім дівчата брали віночки з Маринки і одягали собі, ходили навколо, співали: “Ой на Йвана та й на Купала…” Віночки пускали на воду з запаленими свічками. Хлопці намагалися впіймати вінок. “Маринка” – це була лялька, робили Івана – це також лялька, її одягали в штани. Крім Маринки та Йвана, в перший день рубали деревце, носили його вулицями села, а пізно ввечері, чи ранком, коли йшли додому, то розламували деревце і несли додому на грядки з огірками, щоб рясно родили. Через вогонь скакали, через купи будяків. Палили “мазницю” – колеса з воза. Запалені колеса пускали з гори у воду. Гуляли на Купала, а на другий день, на Івана, топили в річці чи ставку Маринку та Йвана.