Рубрики: |
Обсипання
"Світильник" ("Меч", "Шабля") Викуп (продаж) місця молодої "Чесність" молодої |
---|---|
Населений пункт: | с. Полкова Микитівка, Харківська область |
Респонденти: | Васеніна Галина Тихонівна (1915), Левченко Матвій Тихонович (1917) |
Збирачі: | Наталія Олійник |
Дата запису: | 10.08.1997 |
Транскриптори: | Наталія Олійник |
Мати обсипала молодого від сходу сонця. У неї тут хвартух, а там гроші, горіхи, цукерки, пшениця, овес. Я сина обсипала, а горіх закотився і виріс. Тоді підбирають ото цукерки, гроші збирають. Випровадили, і на таких конях летіли. На воротях стоять, викуп требують, на воротях написано: “100 літрів горілки за нівєсту”. Молоду дружки одягали дома, або в старшої дружки. Молода ховається за трьома дверима і на кожних дверях стоять родичі, викуп требують. Від одних викупились, зайшли, дальші другі двері. Стукають у другі двері, там також стоять, викуп требують. Давай водку, давай шампанське і коробку канхветів. Мати виходила стрічати поїзд молодого, у вивернутому кожусі. Пригощала горілкою, пирогами. Біля сестри за столом сидів брат і требував викуп за сестру. Ще й пісню якусь співали про брата. Молодій співали: “Не сиди, Ганнушка, боком…” У світилки був світильник, їй співали: “Світилка ворона …” Шишки підносили свашки, а чарку наливав староста, а за це гості давали молодим дарунок: гроші чи подушку дарує. А хто в жарт щось: “На тобі цибулі, шоб не давала свекрусі дулі”.
Молодій до хустки пришивали квітку?
Коли молоду розбирали, то до хустки молодої пришивала квітку.
Хто пришивав квітку?
Свашка. До молодого привезли і вже розбирали. Розбирали молоду з весільного наряду у молодого. Відповідальні на весіллі свашка і дружко, ведуть молодих в комору. Там і роздівають, переодягають у жєнщину і перевіряють, чи чесна вона, чи ні.