Рубрики: |
Купальські розваги
Купальські вінки Купальські ляльки та "дерева" Купальське багаття Гойдалки |
---|---|
Населений пункт: | с. Шийківка, Борівський район, Харківська область |
Респонденти: | Полтавцев Олексій Григорович (1926) |
Збирачі: | Наталія Олійник |
Дата запису: | 03.07.2001 |
Транскриптори: | Наталія Олійник |
На Івана Купала палили костер, дівчата плигали, хлопці. З дерева була закопана колиска. Два стовпи, а зверху перекладина. Старі діди робили батоги з лози як перевесла, внизу клали доску. З одного боку становилася дівчина, а з другої хлопець і колихалися. Колиска була 2,5 метра заввишки. Були ще розваги. Здорові мужики виходили, брали черезсіделень з сирця з кожі метра 2 завдовжки. Черезсіделень держав оглоблі, коли впрягали одну кобилу. Черезсіделень накидали на шиї, становилися навкарачки і хто кого перетягне. Перекручували ткані рядна. Такі як дорожки, мочили і треба шоб перекрутити його, а такі люди були. Дівчата плели вінки, співали пісні, старухи виходили. Як началася война (1941 – 1945 рр. – Н.О.), ніхто вже не святкував. Робили солом’яну ляльку, хустину напинали, обв’язували як чучало, ляльку називали Соломида. Частіше святкували заміжні жінки середнього віку. Ляльку саджали на палку, встромляли у землю, ходили кругом неї і співали. Після війни (1941-1945 рр.) відпало те Івана Купало, ніколи було.