Рубрики: |
Меланкування (Водіння Меланки)
|
---|---|
Населений пункт: | с. Клюшниківка, Миргородський район, Полтавська область |
Респонденти: | Петренко Ганна Андріївна (1915) |
Збирачі: | Галина Лук'янець, Дмитро Лебединський |
Дата запису: | 05.09.1990 |
Транскриптори: | Катерина Курдіновська |
Надіваєм на його (на хлопця – К.К.) спідницю, сорочку вишиту, і спідницю, шоб видно з-під спідниці сорочку. Це дівчата ось знають мою матір, є в мене спідниця “та” (старовинна – К.К.), мати набрала й пошила. Оце шоб для Меланки спеціально, бо вона умаже ж – ну хлопець! Чоботи на йому його, а спідницю надінем… Спідницю й надіває отаку юпку, як ото вчора показувала, оту довгу, велику. Надіваємо цвіти, лєнти, підперізуєм рушником харошим і два хароших солдати (поруч – К.К.).
Хлопці?
Хлопці! Ці хлопці одягаються в шинелі, Меланка була Дмитро Тимофіївський, а солдати були Іван Свиридович і Іван Кандиба. Івани ж були отам… Оце уходимо ми в хату, заходить у нас той, шо іде, питається: “Благословіть щедрувати!”. (Йому відповідають – К.К.): “Заходьте!”. Заходим, отут сидить людей, людей… Лампадка горить. Були такі люди, шо й свічка горить, сидять, Новій год уже вони встрічають. Ми заходим, становляться наші оті, Меланка посередині, а солдати по боках. А ми отутечко, оце наш табір.
Дівчата?
Дівчата, дівчата. А там у нас єсть і міхоноші. Там (в хаті – К.К.) топиться в печі, топлять. Витягла жінка чавун вареників, шо возьме на припічку, у ополоник вареники… А наш міхоноша, або два діди, два музиканти…
На чому грали?
На гармоні і на бубон. А оце ж два діди і міхоноша.
А хто такі два діда?
Ну хлопці тоже! Із мішком через плече.
А чому дідами називались?
Хто зна, чому їх (так називали – К.К.)…
Вони одягались як діди?
Одягались як діди. Й молоді хлопці!Треба було їх завоювать, заінтересувать (для перевдягання – К.К.).
Бороди чіпляли?
Чіпляли й бороди. Ой, як прийдем, перейдем вже Гасенки, дівчата отутечко…
Солдати були у шинелях, підперезані поясами, шашки висіли на боку і ружжа ззаді були. А на голові шо було у них?
Картузи шукали.
Текст збирача:
Меланку вбирали (хлопця в жіночий одяг) і меланкували. Коло неї два солдата, міхоноша (у поганому одязі), міхоноші чіпляли стару бороду. На кілок гарбуз чіпляли, внутрі – каганець (вирізували очі, вдягали як чоловіка – у кожух).