Рубрики: |
Великдень (Паска)
|
---|---|
Населений пункт: | с. Великі Хутори, Шевченківський район, Харківська область |
Респонденти: | Осика Мотря Іванівна (1907) |
Збирачі: | Наталія Олійник |
Дата запису: | 04.08.1994 |
Транскриптори: | Наталія Олійник |
Хто паску пече в п’ятницю, а хто в суботу.
З оцією шишечкою що робила ваша мама?
Мама шишечку засушувала. Чи як коровка захвора, та нею давили, тією шишичкою. Мати десь клала, засушувала.
А тоді ж ото печуть паску.
Коли крашанки красили?
У суботу.
А писанки не робили?
Ні, не робили. А паску хто в п’ятницю, хто в суботу пече. Раньче ж таку здорову пекли паску в цеберці. А це щє моя мамка пекла. Яєчка красють, солички зав’язують, пшонця зав’язують, свічечку.
А пшоно у що зав’язують?
У тряпочку.
Для чого?
Куряткам давати, як тільки вилупляться. Все складала мамка у корзинку, пасочку станове і ото сало, м'ясо і оце ж яєчка кладуть. Свічечку світять тоді як батюшка ходе, а тоді ідуть же на всюношну увечері у суботу під неділю, під паску. Цілу ніч чіта дєдушка (дома – Н.О.). А тоді в дванадцять часов уже батюшка виходе і каже: – Христос Воскрес! А люди кажуть: – Воістину Воскрес! Тепер уже як я була на всюношній, так я йду додому, будуть паски святити. Батько запряга коняку, дітвору сажають на повозку. Беруть же паску і ото ж ми їдем. Становляться кругом церкви ряди с пасками. А ото ж ходять кругом церкви з хорогвами, Христос Воскрес співають. Як тіко гарно було. А тоді батюшка посвяте паски, приїжжяють (із церкви – Н.О.) і тоді ж ото христоскаються. Христос Воскрес! І пушти з усіма людьми христоскаються. Христос Воскрес! А воно ж отвіча: – Воістину Воскрес! Тепер же не так, тепер же нема до нас дівчат на паску. А раньче приходили, вони ж були у своїй слободі, оце мої сестрички. У мене три сестрички замужем. Так оце приходять, приносять пасочку, христоскаються. Трошки побалакають, а тоді ж сажають за стіл мамка та папка, гостять.
Крашанку ділили на всіх?
Було таке, раньче було.
Куди шкаралупи дівали?
Не знаю.