Рубрики: |
Щедрування
Меланкування (Водіння Меланки) |
---|---|
Населений пункт: | с. Великі Хутори, Шевченківський район, Харківська область |
Респонденти: | Безніс Тетяна Михайлівна (1927) |
Збирачі: | Наталія Олійник |
Дата запису: | 04.08.1994 |
Транскриптори: | Наталія Олійник |
Хлопців наряжали Меланками. Надівали юбки широкі, керсетки, вишиті українські рубашки красіві надівали, вінки на голови їм надівали. Накрашували їх, носи їм добавляли і щоки красили. Вобщім усе, наряжали їх тіки так. Заходили в хату, у хаті зустрічають харашо. Тоже веселяться із нами. Маланка ця танцює в середині, а всі хто зайшов, кругом танцюють. А якшо хазяйни гарні, то й самі вони допомагають, тоже танцюють із нами. А потім угощають усіх, співаємо разом. І так із хати в хату. І збирається такий гурт, поки дойдемо із краю в край, так уже ціла свальба йде. І в каждій хаті раді. В каждій хаті веселяться, в каждій хаті дають їсти і ковбасу, й хліб, і пироги, і сало, і все.
Оце ви все збирали, а тоді складчина?
Оце ми все збирали, Маланки збирала в мішок. Оце шо надавали, все складали в мішок. А тоді йшли в якусь хату, або прямо на дворі десь збиралися. Саме частіше це коло ставка. У нас ставок тут і там, а там верби, красіво було. Збираємося туди і тоді вже веселимося до самого утра, і хлопці, і дівчата. Січас таких дорослих не затягнеш, а тоді молоді жінки, молоді чоловіки йшли і грали, і співали вмісті, і танцювали, веселилися. Там біля ставка у нас всігда були качелі. І ото на тих качелях качалися не тільки парубки і дівчата, а взрослі, молодиці, чоловіки. Качєлі були дуже красиві. Вогнищє взимку розводили і на коніх каталися. Коней же багато було.