Цифровий Архів Етнографічних Матеріалів Слобожанщини та Полтавщини

Цей проєкт відкриває глибини українських традицій та українських звичаїв через етнографічні джерела, зібрані від селян, що ділилися своїми історіями про місцевий побут та культурні особливості. Фольклористи детально зафіксували ці розповіді, створюючи місткий зв'язок між минулим та сучасністю, що поглиблює наше розуміння важливості збереження цінних традицій для майбутніх поколінь.

Шукати розповіді

Випадкова Розповідь

Гарну цибулинку беруть

с. Оскіл, Ізюмський район, Харківська область
Розповіла Приходько Наталія Петрівна (1926) у 2002 році

Гарну цибулинку беруть (розрізали пополам 6 цибулин – Н.О.), а тоді туди солі насипають. Яка пусте сок і місяць по місяцю, яка цибулинка пусте сок, значіть то буде дощовий місяць, а яка не пусте – з..

читати далі

Місця запису

Зосереджуючись на Полтавщині та Слобожанщині, ми відкрили регіон, де, незважаючи на історичні випробування, збереглася унікальна культурна спадщина. Наші фольклористи, корінні мешканці цих місць, з повагою записували місцеві оповіді та традиції, які відображають неповторний дух цих територій. Ця робота не тільки збагатила нашу колекцію етнографічних джерел, але й допомогла глибше зрозуміти, як історичні обставини впливають на формування та збереження фольклору в особливих регіонах України.

Пошук та рубрикатор
Рубрикатор

  • (На Івана Купала) Маринку наряджають

    с. Другий Лиман, Дворічанський район

    Текст збирача.(На Івана Купала) Маринку наряджають. Палили костри і плигають. Купатися не можна.Наряджали гілку у цвітки, наряджали у сорочку – гілка або кукушка. Вплітали у вінки різні квіти і пускал..

  • Огонь на весіллі палять

    с. Другий Лиман, Дворічанський район

    Текст збирача.Огонь на весіллі палять, на воротях. (Як їдуть – В.Г.) з-під вінця. Як кіньми їдуть через огонь, а відьма зробила так, що коні ні туди, ні сюди не пішли, її тільки вона перевела...

  • Ховають рождьоних відьм з хвостами

    с. Другий Лиман, Дворічанський район

    Текст збирача.Ховають рождьоних відьм з хвостами. Як на Паску, то перед тим, як відкрити церкву, хватаються за замок...

  • Пекли пироги, варили кутю

    с. Другий Лиман, Дворічанський район

    Текст збирача.Пекли пироги, варили кутю (ячмінь або пшениця), хазяйки ставили на покутя, клали туди сіно. Діти на порігу, коли кутю несуть на покуть. Діти носили вечерю: кутю, узвар. Колядували на пер..

  • Спідниця, кофта, на голову вінок восковий

    с. Другий Лиман, Дворічанський район

    Текст збирача.Спідниця, кофта, на голову вінок восковий з білими і рожевими квітами, а ззаду до коси або до вінка – лєнти, дуте блискуче намисто...