Рубрики: |
Випічка
Весільні хліби |
---|---|
Населений пункт: | с. Кирилівка, Вовчанський район (колишнє, Харківська область |
Респонденти: | Шелест Марія Іванівна (1910), Сергієнко (Шелест) Єлизавета Максимівна (1944) |
Збирачі: | Наталія Олійник |
Дата запису: | 22.07.2003 |
Транскриптори: | Наталія Олійник |
У який день пекли обрядові хліби?
У п’ятницю печуть хліб, калачі.
Як прикрашали коровай?
Коровай уквітчаний канхветами, калиною. На коровай з тіста ліпили пташечки, як палець, треба, шоб пташечки сиділи. Ой, та з кіста там наліплять, і разні птичечки поналіплюють, у кого який вдасться. Є такий гарний, разні украшенія, хоч воно із хліба. Шоб був коровай. Кажуть: «А коровая і не було у тих чи у тих». А шоб був коровай на столі. І ото украшений і канхветами, і калиною, і птичічки із кіста маньсінькі як палець.
Треба щоб пташки сиділи чи лежали?
Ні, шоб сиділи. По середині коровая була велика шишка.
У коровай гроші запікали?
Про це вже я й не знаю.
Якої форми був коровай?
Коровай пекли круглій і високий.
Що ще випікали на весілля?
І калач пекли. Калачі пекли маненькі, родичам давали гостинець. Плели косою завдовжки тридцять-сорок сантиметрів, скручували бубликом і роздавали родичам. Пекли шишки. Робили теремок (гільце – Н.О.).
Як виготовляли теремок?
Гілка сосни, її украшали, канхвети вішали, бомажними квітками.
З соломи щось виготовляли?
Та там хвинарики з соломи робили і чіпляли на теремок. На ниточку нанизували соломинки від ціль і від ціль, а тоді вроді як куреник. Нитки туди у соломку затягали і дєлали. Все до теремка вішали. Ми ще дітьми були і бігали дивитися, казали: «Ходіть подивимось хоч у вікно, який теремок зробили».
Хто робив теремок?
Дружки робили і родичі. Зверху на теремку була велика квітка.
Коли розбирали теремок?
Тиждень же гуляли. Теремок розбирали в конці свальби родичі.