Рубрики: |
Випічка
Весільні хліби Весільні чини "Світильник" ("Меч", "Шабля") Перейма Посад |
---|---|
Населений пункт: | с. Кирилівка, Вовчанський район (колишнє, Харківська область |
Респонденти: | Шелест Марія Іванівна (1910), Сергієнко (Шелест) Єлизавета Максимівна (1944) |
Збирачі: | Наталія Олійник |
Дата запису: | 22.07.2003 |
Транскриптори: | Наталія Олійник |
Де була молода, коли приїхав молодий?
Молоду ховали у сусідів, молодий її шукає, а тоді ж викупають. Становлють їм могорич за молоду. На порозі в хату стоїть хлопець, нав’язано ріп’яхів на палку і свариться, значить, шоб не трогав молодої біз грошей, а давай гроші.
Хто заводив молодих за стіл?
Дружко йде попереду, а за ним молоді. По дорожці вони должні були зайти у хату. Спрашували у старостів: «Благословіть молодих за стіл завести!», «Бог благословить, первий раз, і другий раз, і третій раз».
У кого це питають?
Там єсть, сидять старости. Молода сидить не за столом, а молодий бере і заводе її за стіл, це у молодої. По дорожці вони должні були зайти у хату. Заходють за стіл і буярин, і дружко. Заведе їх за стіл і ото поштують усих родичів. Старі баби сидять на лежанці. Із поїздом їде свашка, молодого родня, у сумці привозе шишки. І ото як молоді за столом сидять, а людей повна хата, і в сінях. Співають же: Ой сванечко-світилочко, Кинь же хоч одну шишечку… Свашка кидала шишки на гурт. Як багато привезе, а як мало, то кричать, та не кидай цілої, а то нам багато треба. І переломе, і цілу хто вхвате. Світилка.
Що робила світилка?
. Світилка сідала коло молодого. Світилці співали: Світилка біле личко… Міч.
Що було у світилки в руках?
У світилки в руках був міч із цвітів із таких, із сухих, там: гвоздики, мнятка, ласковиця. Із’язано і там свічка у середині стоїть, ото засвітють, а тоді погасять, трошки погорить. Світилка світила свічечку як тіки сідала за стіл. Там ще був кінь видєланий такий, устромлений туди.
Там була тільки голова коня?
Ага.