Рубрики: |
Різдвяні святки
Голодний святвечір (вечір Водосвяття) Водохреща (Хрещення, Йордань, Водосвяття) Випічка Освячення |
---|---|
Населений пункт: | с. Оскіл, Ізюмський район, Харківська область |
Респонденти: | Заболоцька Марія Пантеліївна (1914) |
Збирачі: | Наталія Олійник |
Дата запису: | 09.07.2002 |
Транскриптори: | Наталія Олійник |
На святках було багато Водосвятій. Святили колодізі, Ордань була на Осколі (річка – Н.О.). Із льоду вирізали хрести, ставили стіл, батюшка там правив, як святили воду
А тоді там єсть такий празник «Голодній Святвечір», хлопці випилюють хрест. Смотря який льод (товщиною – Н.О.). Вони сначала великій хрест поставлять, а тоді як оградка (навколо великого хреста – Н.О.) іще 4 хрести поставлять меньчі. І столик ото з льоду і все обливали буряковим квасом. І ото воно довго стоїть. І тоді як святили воду, пускали голубів, куди голуби полетять. Як полетять на поле, буде врожай, а як полетять на ліс, то не буде врожаю.
А коли голуби додому полетять?
Дивлячись куди додому, чи на поле, чи в сторону лісу.
Голубів не прикрашали?
Нє. Хрест один стоїть, і на льоду вирубаний і він (батюшка – Н.О.) святе воду. Тоді люди беруть воду, як він посвяте і несуть додому. Дома кроплять і в хаті, і в сараї, і скрізь. Печуть спіціально такий великий пиріг, кладуть на тарілочку і несуть туди, шо ти держиш і покроплять корову, раньче у каждого воли були, вівці були, свині були. І по кусочку ламали і давали худобі.
Коли святили воду?
До Ордані святили воду в колодізях. Якшо приход великий, обід там справляли, а як обід не справляли, то так посвятять і на тому конєц. Люди беруть свячену воду.
З чого робили кропильце?
З васильків. Ото кропильце, в тарілочку водички і ото батюшка покропить всіх.