Цифровий Архів Етнографічних Матеріалів Слобожанщини та Полтавщини

Цей проєкт відкриває глибини українських традицій та українських звичаїв через етнографічні джерела, зібрані від селян, що ділилися своїми історіями про місцевий побут та культурні особливості. Фольклористи детально зафіксували ці розповіді, створюючи місткий зв'язок між минулим та сучасністю, що поглиблює наше розуміння важливості збереження цінних традицій для майбутніх поколінь.

Шукати розповіді

Випадкова Розповідь

У церкві молодим під ноги слали рушник, вони ставали на рушник

с. Кирилівка, Вовчанський район (колишнє, Харківська область
Розповіла Шелест Марія Іванівна (1910) та інші у 2003 році

Як вінчалися у церкві? У церкві молодим під ноги слали рушник, вони ставали на рушник. А тоді кругом престола водив батюшка. Каронки над молодим і над молодою держали старший буярин і старша дружка ..

читати далі

Місця запису

Зосереджуючись на Полтавщині та Слобожанщині, ми відкрили регіон, де, незважаючи на історичні випробування, збереглася унікальна культурна спадщина. Наші фольклористи, корінні мешканці цих місць, з повагою записували місцеві оповіді та традиції, які відображають неповторний дух цих територій. Ця робота не тільки збагатила нашу колекцію етнографічних джерел, але й допомогла глибше зрозуміти, як історичні обставини впливають на формування та збереження фольклору в особливих регіонах України.

Пошук та рубрикатор
Рубрикатор

  • Хрещені мати чи батько подарки давали, або плаття, або платочок, або шо-небудь

    с. Оскіл, Ізюмський район

    Хрещені мати чи батько, подарки давали, або плаття, або платочок, або шо-небудь. А обично як носили, це такі пряники разні. Які пряники були? Пряники такі великі розові: барішні, рибки. Були коники,..

  • На святках було багато Водосвятій

    с. Оскіл, Ізюмський район

    На святках було багато Водосвятій. Святили колодізі, Ордань була на Осколі (річка – Н.О.). Із льоду вирізали хрести, ставили стіл, батюшка там правив, як святили водуА тоді там єсть такий празник «Гол..

  • Нам не дуже приходилося щедрувати

    с. Оскіл, Ізюмський район

    Ходили щедрувати? Нам не дуже приходилося щедрувати. Саме під той момент були організовані лікбези. І в лікбезі вся школа була. Всі були не грамотні, а нас заставляли і ми значіть із лікбеза і доход..

  • Від нас вісім кілометрів желізна дорога

    с. Оскіл, Ізюмський район

    Від нас вісім кілометрів желізна дорога. Так її не чути (як їде потяг – Н.О.), а коли зімою чути, то буда відлига, а літом дожидаєм дощу. На молодика – зміна погоди. Коли грім і молнія, зачіняють двер..

  • У понеділок ніззя ходити жінкам

    с. Оскіл, Ізюмський район

    Перший день (Великого – Н.О.) посту називався «жилявий понеділок». У понеділок ніззя ходити жінкам (по хатах – Н.О.). На первій день посту чоловік першим должин зайти у хату. Якшо не чоловік, то завод..