Рубрики: |
Прикмети
Різдво Новий рік (Василя) Страви Кутя Ворожіння на Різдвяні святки |
---|---|
Населений пункт: | с. Студенок, Ізюмський район, Харківська область |
Респонденти: | Куценко Лукія Порфирівна (1912) |
Збирачі: | Наталія Олійник |
Дата запису: | 03.07.2002 |
Транскриптори: | Наталія Олійник |
Кутю на покутя ставили в гніздо з сіна у рукавицях, а не голими руками, щоб багатство було. Коли несли кутю, треба принести на лаву (поставити – Н.О.), перехрестися і сказати: “Шоб квочки сідали! Скільки зерничка у куті, стільки буде курчаток у дворі. Скільки буде зерничок у куті, стільки буде овечок у дворі.” Коли варять першу кутю, дівчина на виданні помішає її і йде з ложкою на вулицю коляки шукати, яка п’ята буде, такий і чоловік буде. Коли обтесана – бідний, а в корі – багатий. Коли печуть пироги на Різдво чи Новий год, дівчата з першим спеченим пирогом виходили на вугол хати. Як побаче чоловіка, а його звуть Іван, то й чоловіка (майбутнього – Н.О.) так буде звати.