Рубрики: |
Івана Купала (Купала)
Відьми Нечиста сила |
---|---|
Населений пункт: | с. Клюшниківка, Миргородський район, Полтавська область |
Респонденти: | Петренко Ганна Андріївна (1915) |
Збирачі: | Галина Лук'янець, Дмитро Лебединський |
Дата запису: | 02.01.1992 |
Транскриптори: | Катерина Курдіновська |
Та отож на Купала, кажуть, ці, відьми, тоже, вони ж ті, вобще русалки, вони в водах же, в очеретах живуть.
А хто такі русалки?
Русалки – нехрещені діти.
Які вмерли чи втопли, чи як?
Не втопли вони, а померли. Які померлі нехрещені діти. Ото русалками вони на той... Бо є русалчин Великдень в описі. Отакі. А ці тоже виходять же туди. І русалки ж большинство виходять у півноч гулять. Там же вони гуляють у півноч, русалки. І ото русалки ті, як виходять, а ці – враги ж русалкам, ті тоже їх патрошать.
Відьми?
Да. Ці патрошать їх. Ну, вони ж покупаються, ті русалки, та тікають в указане місто. Ну, шось за тінь така, шось воно було в чомусь, потому шо мертве, вже ж таке тіло не встане, а шо-то... якісь були ознаки цих русалок. Такі ж пороспатлувані, гарні такі ж, біленькі. Нещасне то воно, то нехрещені діти. Яка дитина вмира нехрещена, вона йде русалкою.
Так це в ніч на Купала теж не можна було ходить?
Да, в ніч на Купала тоже, вже як дванадцять, у пущі. У пущі ходить. Так як у нас це ставок – самі пущі там. Оце в отакі пущі. Бо русалки большинство ж ото у ставках, у очеретах. В очеретах. І то в пущу отуди йти не положено у таке врем’я, да.