Цифровий Архів Етнографічних Матеріалів Слобожанщини та Полтавщини

Цей проєкт відкриває глибини українських традицій та українських звичаїв через етнографічні джерела, зібрані від селян, що ділилися своїми історіями про місцевий побут та культурні особливості. Фольклористи детально зафіксували ці розповіді, створюючи місткий зв'язок між минулим та сучасністю, що поглиблює наше розуміння важливості збереження цінних традицій для майбутніх поколінь.

Шукати розповіді

Випадкова Розповідь

​Нема дощу і кажуть

с. Чепелі, Золочівський район, Харківська область
Розповіла Капусник Уляна Григорівна (1914) у 2000 році

Нема дощу і кажуть: "Пішли в поле у Бога просити дощу, бо засуха". І січас та криничка є. Дуже вона пользовита і дуже лічебна. Ходили ми ото до тої кринички. Коли дощу не було, давай Бога просити. Бат..

читати далі

Місця запису

Зосереджуючись на Полтавщині та Слобожанщині, ми відкрили регіон, де, незважаючи на історичні випробування, збереглася унікальна культурна спадщина. Наші фольклористи, корінні мешканці цих місць, з повагою записували місцеві оповіді та традиції, які відображають неповторний дух цих територій. Ця робота не тільки збагатила нашу колекцію етнографічних джерел, але й допомогла глибше зрозуміти, як історичні обставини впливають на формування та збереження фольклору в особливих регіонах України.

Пошук та рубрикатор
Рубрикатор

  • З бомаги з товстої, з фанери вирізали звізду

    с. Лиман, кут Кучерівка, Зміївський райо

    З бомаги з товстої, з фанери вирізали звізду, так на палці і носили. Так як зірка, нарисована в газєті. А скільки кутів було? П’ять по-моєму. П’ять...

  • Вишню, саму настоящу вишню з ягодами

    с. Лиман, кут Кучерівка, Зміївський райо

    Вишню, саму настоящу вишню з ягодами, коло двору закопуєм. А як воно називається? Ну «Купало». Вона вишня, ну «Купало». У той день – «Купало». Ото ж кругом дітвара ходе. Приносим по бутилкі кампоту,..

  • Беремо мняч, я - “перва!”, “друга!”, “третя!”, “четверта!”

    с. Лиман, кут Кучерівка, Зміївський райо

    Гра у горба. Беремо мняч, я - “перва!”, “друга!”, “третя!”, “четверта!”. Кидаєш чиюсь (у стіну - В.Г.), це раз, тричі кинув – ухватив, тоді отак кидаєш, тоді додолу вхвате, тричі. Що при цьому примов..

  • Таку цурочку, палочку відціль тоненьку

    с. Лиман, кут Кучерівка, Зміївський райо

    Гра у цурки. Таку цурочку, палочку відціль тоненьку, й відціль тоненьку. А тоді ж палкою, вона, як удариш, полетіла кудись. Хто дальше ударе. А хто не вдаре, тоді та міняється. Воно тут же малюється г..