Цифровий Архів Етнографічних Матеріалів Слобожанщини та Полтавщини

Цей проєкт відкриває глибини українських традицій та українських звичаїв через етнографічні джерела, зібрані від селян, що ділилися своїми історіями про місцевий побут та культурні особливості. Фольклористи детально зафіксували ці розповіді, створюючи місткий зв'язок між минулим та сучасністю, що поглиблює наше розуміння важливості збереження цінних традицій для майбутніх поколінь.

Шукати розповіді

Випадкова Розповідь

На Різдвяні свята

с. Полкова Микитівка, Харківська область
Розповіла Васеніна Галина Тихонівна (1915) та інші у 1997 році

На Різдвяні свята ми обов’язково приїздили гоститися до дідуся. Нас у батька було четверо дівчат і два хлопці. Наш батенько запрягав вороного свого, сажав у круглі санчата хороші з загнутими полозками..

читати далі

Місця запису

Зосереджуючись на Полтавщині та Слобожанщині, ми відкрили регіон, де, незважаючи на історичні випробування, збереглася унікальна культурна спадщина. Наші фольклористи, корінні мешканці цих місць, з повагою записували місцеві оповіді та традиції, які відображають неповторний дух цих територій. Ця робота не тільки збагатила нашу колекцію етнографічних джерел, але й допомогла глибше зрозуміти, як історичні обставини впливають на формування та збереження фольклору в особливих регіонах України.

Пошук та рубрикатор
Рубрикатор

  • Колядували. Як збиралися? Ще й малими даже були

    с. Лантратівка, Охтирський район

    Колядували. Як збиралися? Ще й малими даже були, ще дітьми були і ходили голі й босі. Десь якісь черевики, попід дворами. Там оріхів дадуть, там насіння, там спечений такий якийсь дадуть. Тоді канхвет..

  • А як ходили хлопці посипать

    с. Лантратівка, Охтирський район

    А як ходили хлопці посипать, ну й діти ходили з новим роком поздравлять, посипали. Так у нас дома змітали ж цю пшеницю і трошки кидали в цвітошник, ото ж там на вікні цвіти в цвітошниках. Шоб проросло..

  • І мене мати вчила ліпить сороки

    с. Лантратівка, Охтирський район

    І мене мати вчила ліпить сороки. Отак тісто, а тоді довгий отак, порізать крайки, тут зробить дзьобик на оцьому крайньому, дзьобик, дві горошинки чорненькі сюди вставляли. А ці крильця отак приплюснув..

  • Ставляли на грядці

    с. Лантратівка, Охтирський район

    (Клечання, коли прибирали – В.Г.) ставляли на грядці, шоб огірки родили. Втикали на грядці, шоб оігрки родили. Утикали те, шо з хати винесли? Те шо не з хати, а шо коло хвіртки, коло воріт утикали. ..

  • Заносили. Оце був, як каже, вечеря...

    с. Лантратівка, Охтирський район

    На Різдво прийнято було ставити на покуті чи куди, сніп заносить у хату? Заносили. Оце був, як каже, вечеря багата під Різдво. Це розрішалася і риба. Це був пісний день, оце ж од двадцять восьмого ч..