Цифровий Архів Етнографічних Матеріалів Слобожанщини та Полтавщини

Цей проєкт відкриває глибини українських традицій та українських звичаїв через етнографічні джерела, зібрані від селян, що ділилися своїми історіями про місцевий побут та культурні особливості. Фольклористи детально зафіксували ці розповіді, створюючи місткий зв'язок між минулим та сучасністю, що поглиблює наше розуміння важливості збереження цінних традицій для майбутніх поколінь.

Шукати розповіді

Випадкова Розповідь

Гусі, гусі, йдіть додому

с. Любівка, Краснокутський район, Харківська область
Розповіла Капловух Марія Петрівна (1942) у 2013 році

А скажіть, будь-ласка, а у вас, наприклад, як гусей підкликають? «Гусі, гусі, йдіть додому». Доречі, а ви в гру «Гуси, гуси» грали? Ні, не грали. У вас вівці тут були? Були, та хай їм грець, я ї..

читати далі

Місця запису

Зосереджуючись на Полтавщині та Слобожанщині, ми відкрили регіон, де, незважаючи на історичні випробування, збереглася унікальна культурна спадщина. Наші фольклористи, корінні мешканці цих місць, з повагою записували місцеві оповіді та традиції, які відображають неповторний дух цих територій. Ця робота не тільки збагатила нашу колекцію етнографічних джерел, але й допомогла глибше зрозуміти, як історичні обставини впливають на формування та збереження фольклору в особливих регіонах України.

Пошук та рубрикатор
Рубрикатор

  • Боже сохрани, всього понамотують

    с. Тавільжанка, Дворічанський район

    Боже сохрани, всього понамотують. Це кому, хлопчику намотують? Хлопчику. А він же стоїть, братик її, молодої. А як начінають молодого вести, ага, а баби стоять по кутках...

  • Були. Та мужики. Ті відтіля йдуть, а наші відціля

    с. Тавільжанка, Дворічанський район

    У вас були кулачки? Були. Хто бився? Та мужики. Село на село? Да. Ті відтіля йдуть, а наші відціля. А чим билися, руками? Руками. Ну кула́чки ж. А жінки дивилися на це? А жінки ходили тільки..

  • Як водили козла?

    с. Тавільжанка, Дворічанський район

    Як водили козла? Мужик водив козла, а жінки бігали із паляницями та варениками. Це ж на Масляній. А хто був козлом? Ну молодий парєнь. Його переодягали? Та роги чіпляли. Шкурки не надягали, а роги..

  • І кленочком в мене було в хаті

    с. Тавільжанка, Дворічанський район

    І кленочком в мене було в хаті. Величеньку гілку брали? Велику. І куди її ставляли? Скрізь. І в хаті, й надворі, і коло сарая, і на кладовищі, і на ворота, скрізь...

  • Водку з кувшина наливали

    с. Тавільжанка, Дворічанський район

    Водку з кувшина наливали і угощались баби сами, шоб телятка гарненькі були, ласкаві. Це не в Петрівку, це у піст. Як загівляють на піст, так якраз оце в понеділок, і оце в понеділок воно. Як це назив..