Цифровий Архів Етнографічних Матеріалів Слобожанщини та Полтавщини

Цей проєкт відкриває глибини українських традицій та українських звичаїв через етнографічні джерела, зібрані від селян, що ділилися своїми історіями про місцевий побут та культурні особливості. Фольклористи детально зафіксували ці розповіді, створюючи місткий зв'язок між минулим та сучасністю, що поглиблює наше розуміння важливості збереження цінних традицій для майбутніх поколінь.

Шукати розповіді

Випадкова Розповідь

​Ну… наламаєм осички

с. Терни, Лубенський район, Полтавська область
Розповіла Карпова Марія Федорівна (1919) у 1990 році

Ну… наламаєм осички, ставим на воротях. Потом у Сухий четвер знімаєм його і десь заховаєм. Потом, як заколем кабана, вивертаєм ним ковбаски і цей дубчик спрятаєм, аж поки садить насіння, соняшник. Тод..

читати далі

Місця запису

Зосереджуючись на Полтавщині та Слобожанщині, ми відкрили регіон, де, незважаючи на історичні випробування, збереглася унікальна культурна спадщина. Наші фольклористи, корінні мешканці цих місць, з повагою записували місцеві оповіді та традиції, які відображають неповторний дух цих територій. Ця робота не тільки збагатила нашу колекцію етнографічних джерел, але й допомогла глибше зрозуміти, як історичні обставини впливають на формування та збереження фольклору в особливих регіонах України.

Пошук та рубрикатор
Рубрикатор

  • Про Різдво ж таке?

    с. Плоске, Великобурлуцький район

    Про Різдво ж таке? Ой, Боже! Різдво стрічали – вечерю носили. Зараз увечері, коли вечерю носять, сядуть вечеряти, то пиріжки із квасолею печуть. Насипають тільки саме пісне: капусту, кутю, узвар, ква..

  • На Різдво гуляли во всю силу

    с. Плоске, Великобурлуцький район

    На Різдво гуляли во всю силу, і ходили рожествували на другий день, із Звіздою ходили. Раненько ідуть рожествувати, і Звізду носять таку: обичайка, як у сита, тоді один бік застеляється красною або зе..

  • ​ На щедрівку бігали

    с. Плоске, Великобурлуцький район

    На щедрівку бігали щедрувати всі - дівчата, хлопці, без розбору, але хлопці - собі, а дівчата - собі. Хто як зумів, так і кричав: “Чи дома дома пан-господар Щедрий вечір, добрий вечір, добрим людям на..

  • Грали з крашанками

    с. Плоске, Великобурлуцький район

    Грали з крашанками. Це на Великдень, у нас було коло колисок. Колиски були такі дерев’яні, здорові. Так молодьож - і в котка грали, і в битка грали. У котка - така дощечка з жолобком. Той становить я..

  • Клечання було -

    с. Плоске, Великобурлуцький район

    Клечання було - запрягають волів, привозять із лісу і становлять такі гілляки, і в хаті виквітчують, і все зеленим застеляють. І чебрецем в хаті пахне хорошо, і коло хати, і на дверях, і на воротіх і ..