Цифровий Архів Етнографічних Матеріалів Слобожанщини та Полтавщини

Цей проєкт відкриває глибини українських традицій та українських звичаїв через етнографічні джерела, зібрані від селян, що ділилися своїми історіями про місцевий побут та культурні особливості. Фольклористи детально зафіксували ці розповіді, створюючи місткий зв'язок між минулим та сучасністю, що поглиблює наше розуміння важливості збереження цінних традицій для майбутніх поколінь.

Шукати розповіді

Випадкова Розповідь

На Різдвяні свята

с. Полкова Микитівка, Харківська область
Розповіла Васеніна Галина Тихонівна (1915) та інші у 1997 році

На Різдвяні свята ми обов’язково приїздили гоститися до дідуся. Нас у батька було четверо дівчат і два хлопці. Наш батенько запрягав вороного свого, сажав у круглі санчата хороші з загнутими полозками..

читати далі

Місця запису

Зосереджуючись на Полтавщині та Слобожанщині, ми відкрили регіон, де, незважаючи на історичні випробування, збереглася унікальна культурна спадщина. Наші фольклористи, корінні мешканці цих місць, з повагою записували місцеві оповіді та традиції, які відображають неповторний дух цих територій. Ця робота не тільки збагатила нашу колекцію етнографічних джерел, але й допомогла глибше зрозуміти, як історичні обставини впливають на формування та збереження фольклору в особливих регіонах України.

Пошук та рубрикатор
Рубрикатор

  • Про весілля. Запрошення на коровай

    с. Матяшівка, кут Кут, Великобагачанськи

    Текст збирача.Про весілля. Запрошення на коровай (обов’язково запрошує молодиця). Як садять коровай, кличуть чоловіка, жінки мажуть його сажею, краскою, мастилом, коли він суне рогач. Потім він хватає..

  • В суботу молода не одягає плахту

    с. Матяшівка, кут Кут, Великобагачанськи

    Текст збирача.В суботу молода не одягає плахту, а тільки спідницю, сорочку і т.д. Рушник підперізується. Потім збираються в’язати квітку до гільця (дружки, бояри, рідні сестри). Гільце з сосни, квіти ..

  • Неділя. Зранку до молодого збирається поїзд

    с. Матяшівка, кут Кут, Великобагачанськи

    Текст збирача.Неділя. Зранку до молодого збирається поїзд. Найчастіше 11 чоловік (непарне число). Бояр – 3, 2 світилки, свашка, дружко, староста. Обов’язково в поїзді повинна бути пара – чоловік і жін..

  • На другий день

    с. Матяшівка, кут Кут, Великобагачанськи

    Текст збирача.На другий день. Якомога раніше хтось з жінок приходе будити молодих і як збуде, то молода дає подарки (рушники). Старалися тому просипатись ще зарані. Молодий приносить води, молода пода..

  • Дружки пришивають квітки боярам.

    с. Матяшівка, кут Кут, Великобагачанськи

    Текст збирача.Дружки пришивають квітки боярам. Сідають за стіл. Молода веде дружок зі своєї сторони, а молодий – з другої. Молодий і молода – коло гільця, на покутя, а коло молодого сідає світилка, то..