Цифровий Архів Етнографічних Матеріалів Слобожанщини та Полтавщини

Цей проєкт відкриває глибини українських традицій та українських звичаїв через етнографічні джерела, зібрані від селян, що ділилися своїми історіями про місцевий побут та культурні особливості. Фольклористи детально зафіксували ці розповіді, створюючи місткий зв'язок між минулим та сучасністю, що поглиблює наше розуміння важливості збереження цінних традицій для майбутніх поколінь.

Шукати розповіді

Випадкова Розповідь

На піст, к Великодню, це заговини були

с. Новоолександрівка, Вовчанський район, Харківська область
Розповіла Здор Марія Маркіянівна (1924) у 2003 році

На піст, к Великодню, це заговини були. Усе їли м’ясне, молочне, а вже у понеділок, «жилавий» понеділок називався. Тісто тільки на воді було, там коржик який спечуть, там суп зварять, чі затірку, чі г..

читати далі

Місця запису

Зосереджуючись на Полтавщині та Слобожанщині, ми відкрили регіон, де, незважаючи на історичні випробування, збереглася унікальна культурна спадщина. Наші фольклористи, корінні мешканці цих місць, з повагою записували місцеві оповіді та традиції, які відображають неповторний дух цих територій. Ця робота не тільки збагатила нашу колекцію етнографічних джерел, але й допомогла глибше зрозуміти, як історичні обставини впливають на формування та збереження фольклору в особливих регіонах України.

Пошук та рубрикатор
Рубрикатор

  • Зразу сідає молода із молодим

    с. Деркачівка, Недригайлівський район

    Зразу сідає молода із молодим, тоді саджають свашок на посад, дружків. А тоді… дружки́ – це свашка й дружок. А дружки то ж уже дівчата сідають і співають. Хто заводить на посад? Ну в нас оце дружок ..

  • Коровай тоді, калачі пекли

    с. Деркачівка, Недригайлівський район

    Коровай тоді, калачі пекли. А коровай ще убірали, ліпили ж то квіточки, то… То утята. Утят ліпили, шишки. Були коровай, шишки, й калачі? Да. Ну так по короваєві оті шишки. Шишка ж сама перва вона, а..

  • Отак у хату ж зайде...

    с. Деркачівка, Недригайлівський район

    Отак у хату ж зайде, поклониться тричі, тоді й каже: «Здорове, з суботою будьте здорові, просили батько й мати, і я прошу, приходьте на свайбу». І обратно тричі поклонилась і пішла ото ж так. Так клик..

  • Як кіньми. А так ото ж вивертають кожух

    с. Деркачівка, Недригайлівський район

    (Мати обсівала поїзд молодого – В.Г.) Як кіньми. А так ото ж вивертають кожух. А хто ж, дружко із дрючиною? Дружко. Мати бере у попередник там насіння, канхвєти, мєлочь. А він біга матір по плечах. Жи..

  • І ото знаю, як скриню привезуть...

    с. Деркачівка, Недригайлівський район

    І ото знаю, як скриню привезуть, так «Пусти, свате, в хату» (співають – В.Г.). Як десь гарно вітають може, а може так просто «Ми в свата бували, хліба-соли не видали». В молодої йде посад, а скринники..